Podbitka dachowa
Podbitka dachowa, zwana również podsufitką to estetyczne zwieńczenie dachu, decydujące o zachwycającym efekcie finalnym.
Większość polskich domów ma strome dachy z połaciami wysuniętymi poza obrys ścian zewnętrznych. Aby dach prezentował się efektownie i wyglądał na wykończony montuje się podbitkę w celu ukrycia detali konstrukcyjnych i folii dachowej. Ponadto podsufitka zabezpiecza nieestetyczne konstrukcje dachu, krokwie, więźbę bądź wiązary przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, tym samym przedłużając ich żywotność.
Ważnym aspektem, dla którego warto zamontować podbitkę jest zagnieżdżanie się ptaków i owadów pod okapem dachu. Ptaki dziurawią folie dachowe, z kolei kuny domowe, które na swoje miejsce schronienia wybierają najczęściej połacie dachu, mogą zniszczyć nie tylko folie dachowe, ale także styropian ocieplający ściany zewnętrzne i płyty wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia połaci.
Poza tym, że podsufitka jest idealną zaporą dla niechcianych lokatorów, w pewnym stopniu pełni ona również funkcję izolacyjną dachu,a często umieszczane jest tam również oświetlenie, które prezentuje się niezwykle efektownie.
Rodzaje podbitki
Materiał, który stosuje się na podbitkę powinien być dopasowany indywidualnie do ogólnego wizerunku i stylistyki budynku, tylko wtedy będzie on prezentował się harmonijnie i efektownie.
Najczęściej stosowane podbitki:
– Podbitka drewniana
– Podbitka z PCV
– Podbitka z blachy stalowej lub aluminiowej
– Podbitka blaszana
– Podbitka dachowa aluminiowa
– Podbitki tynkowane
– Podbitka drewnopochodna
Montaż podbitki dachowej
Choć montaż podbitki dachowej może wydawać się czynnością nieskomplikowaną, nie należy wykonywać go samodzielnie lecz powierzyć fachowcom. Tylko wykwalifikowane osoby będą w stanie wykonać zadanie tak, aby konstrukcja była trwała, stabilna, a jednocześnie zapewniała prawidłową wentylację połaci dachu. Ponadto koszt montażu będzie zdecydowanie niższy niż późniejsze koszty naprawy uszkodzonych przez wilgoć, opady, wiatr elementów konstrukcji dachu.
Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem podbitki, należy dokonać dokładnych pomiarów odległości pomiędzy okapem a elewacją domu, w celu oszacowania ilość koniecznego materiału do wykonania podbitki.
Podbitkę dachową najczęściej układa się w poprzek okapu, można również zamocować ją ukośne. Montuje się ją bezpośrednio do krokwi lub prostopadle do ściany budynku.
Jeśli mają Państwo więcej pytać służymy pomocą. Nasi pracownicy z wieloletnią praktyką w montowaniu podbitek dachowych udzielą odpowiedzi na każde nurtujące Was pytanie.
Zapraszam do kontaktu.
MAREK SZMIGIEL